PechaKucha Night Vol. 18vol. 18

4. 11. 2016, 20:20 - 23:50
Sokolovna, Sokolská 12, Znojmo
Kult těla

Zúčastnění umělci

PKN Znojmo

Jana Orlová

Další osobností, na kterou se můžete těšit už tento pátek, je Jana Orlová (*1986) . Výtvarná umělkyně, básnířka a performerka. Vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně (aterliér performance u Tomáše Rullera) a dále obory enviromentální studia a historicko-literární studia. Důležitou roli v tvorbě této umělkyně hraje tělesná zkušenost, kterou můžeme číst také jako obecnou metaforu bytí ve světě.

Anna Marešová

Tělo. Co s ním? K tomu bude mít jistě co říct designérka ANNA MAREŠOVÁ, která se proslavila mimo jiné svou diplomovou prací - návrhem a realizací erotických pomůcek Whoop-de-doo, za níž dokonce obdržela Národní cenu za studentský design...

Eliška Brtnická /Cirkus Mlejn/

Eliška Brtnická (1983 v Jihlavě), absolventka katedry nonverbálního divadla HAMU, současná doktorandka tamtéž. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn. Jako performerka a choreografka v novém cirkuse se zabývá akrobatickým pohybem a jeho uměleckým zpracováním. Východiskem pro její tvorbu je tělo a jeho instinktivní pohyb. Tělo je hmota, která vytváří tvary a v čase je v určitém rytmu mění. Když se hmota dobře naladí, ví sama, co má dělat. Myšlení není třeba. Její sólová celovečerní akrobatická inscenace Enola, variace na hirošimský příběh, byla zařazena do Czech Performance Collection.

Věra Macounová

Věra Macounová je náčelnice tělocvičné jednoty Sokol Znojmo. Má na starosti v celku sokolské všestrannosti ženskou složku ve všech věkových kategoriích. Cvičitelskou práci, což je dobrovolná činnost, dělá od svých 18 let. Sokol má propracovaný systém školení, který převzal i ČSTV. Svou cvičitelskou „kariéru“ završila dosažením II. cvičitelské třídy v Ústřední škole České Obce Sokolské v Praze v roce 1999. Povoláním je dětská sestra, již v důchodu. V současné době vede ve znojemském Sokole cvičení předškolních dětí a mladšího žactva.

Tereza Krobová

Nejen o tělesnosti a generových stereotypech herních postav v počítačových hrách přijede prezentovat Tereza Krobová. Terka vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze, nyní ve stejném oboru pokračuje na doktorském studiu. Krom pedagogické činnosti na UK vedla v České televizi dramaturgii dětského pořadu o hrách, v současnosti přispívá do časopisů A2 a Level, a působí jako lektorka kurzů pro neziskové organizace Gender studies nebo Člověk v tísni.

Ondřej Pleštil

Ondřej Pleštil je architekt působící v Liberci, studoval FUA v Liberci a ČVUT v Praze, zahraniční stáž absolvoval v atelieru prof. Zvi Heckera v Berlíně. Zabývá se problematikou zlatého řezu a proporcemi v architektuře a hudbě. Je členem spolku Zachraňme kino Varšava, který se snaží oživit nejstarší a zároveň poslední kamenné kino v Liberci. V roce 2015 získal 1. místo Grand Prix Obce Architektů za projekt rekonstrukce Kinokavárny Varšava. Na peči prezentoval mimo jiné o „domu pro tetu“ postaveném podle proporcí lidského těla.

Jitka Jordánová

Osobní trenérka Jitka Jordánová bude mluvit o proměně těla a (tak trochu i) ducha díky posilovně. Za posledních šest let se ze záliby v posilování stala závislost, zaměstnání, druhý domov a způsob duševní očisty a relaxace. Jitka působí jako trenérka ve znojemském Gladork Gymu a současně závodí v soutěži naturální kulturistiky pod vedením trenéra Luboše Bednáře.

Petra Hlaváčková

Petra Hlaváčková (*1981) je teoretička architektury a umění, dokumentaristka a tanečnice. V roce 2012 získala ocenění za vítězný projekt pro expozici českého a slovenského pavilonu na 13. ročníku světové architektonické přehlídky Bienále Benátky. Je autorkou Brněnského architektonického manuálu, spoluzakladatelkou 4AM Fórum pro architekturu a internetového časopisu Artalk.cz změřeného na současné umění. Na peču přijede mimo jiné představit projekt Move the City – mezinárodní festival taneční improvizace se zaměřením na pohyb ve městě a taneční interpretaci architektonického prostoru.

Martin Skalický

Martin Skalický vystudoval figurativní sochařství na FAVU v Brně. Zabýval se hyperrealistickými sochami, které vynikaly naturalisticky přesvědčivým zpracováním. V současné době se věnuje objektům pohrávajícími si s materiálovou transformací – látkové postavy zalité v epoxidu či plyšové hračky v laminátu. Přetváří tradiční náměty, zlehčuje je a hledá aktuální polohu, při níž se s tématem vypořádává. Vystavoval na několika skupinových i samostatných výstavách.

"Naše civilizace staví tělo na piedestal." Široké, atraktivní, možná i provokativní téma "Kult těla" bude náplní osmnácté PechaKucha Night Znojmo, kterou tentokrát uspořádáme příznačně v tělocvičně TJ Sokol.

Představíme Vám prezentující, kteří se tělesností zabývají ve své umělecké tvorbě, nebo jsou sami pohlceni kultem těla, sportovce, pohybové umělce či teoretiky sledující tento fenomén...

Touto PechaKuchou navíc započneme novinku, kterou Vám chceme naše kulturní večery zatraktivnit. Odteď Vám na každé PKN nabídneme k ochutnání nějakou kulinářskou dobrůtku od různých farmářů, výrobců a propagátorů lokálních produktů. Postupně tak budete moci ochutnat farmářské maso, sýry, zeleninu, mošty, mléčné výrobky a další pochutiny. Jako první představíme místní Ovčí farmu Podyjí.

Vstupné 100 Kč - předprodej, 130 Kč na místě. Předprodej vstupenek v TIC Obroková ul. od 10.10.2016.

PechaKucha Night Znojmo pořádá spolek Umění do Znojma s finanční podporou Města Znojma a Jihomoravského kraje, díky sponzorství agentury Bravissimo a partnerství Vinotéky Vínovín. Pro Vás.