Den architektury 2015 / Znojmo

3. 10. 2015, 15:00 - 4. 10. 2015, 12:00
Znojmo

Co bude za pět let?

Toť otázka, kterou si v letošním roce kladl celorepublikový festival Den architektury, jež se uskutečnil o víkendu 3. a 4. října 2015.

Ve Znojmě proběhly v tomto víkendu celkem tři akce:

SOBOTA 3.10.

15:00 Procházka po skvostech Vídeňského předměstí spolu s historiky Janem Kozdasem a Jiřím Kacetlem

Před první republikou probíhal ve Znojmě architektonický rozkvět ve velkoměstském stylu, díky kterému jsme jako významná spojka na hlavní město monarchie měli patřičně reprezentovat. S historiky J. Kozdasem a J. Kacetlem jsme se podívali na nejvýznamnější architektonické počiny. Součástí byla i prohlídka Weinbergerovy vily. Sraz byl u Městského divadla na náměstí Republiky.

19:30 Projekce filmu Plán

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu. Po projekci filmu následovala diskuze o důležitosti územního plánu a o tom, jak vypadá ten znojemský. Kino Svět

NEDĚLE 4.10.

10:00 Procházka po přehlížených domech a prostorech s Monikou Mažárovou z JMM ve Znojmě

Znojmo je proslulé krásným historickým centrem a množstvím věhlasných budov, které tvoří "učebnici" architektonických slohů dávných dob. Jejich lesk a sláva však zakrývá stavby z minulosti nedávné, ač jsou neméně kvalitní a cenné. Komentovanou prohlídku dvěma zajímavými urbanistickými celky města Znojma vedla Monika Mažárová, jež se zabývá urbanismem a architekturou Znojma ve druhé polovině 20. století. Sraz byl u Městských lázní na náměstí Svobody.

Akce se konala u příležitosti Světového dne architektury. Program proběhl v 47 českých a moravských městech, plánováno bylo celkem více než devadesát akcí - procházek vedených architekty a architektkami, historiky a historičkami či teoretiky a teoretičkami architektury. Ti široké veřejnosti nabídli unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury a upozornili na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Všechny procházky a výpravy byly zdarma.

Den architektury Znojmo pořádal spolek Umění do Znojma ve spolupráci s občanským sdružením KRUH, a to za finanční podpory Nadace české architektury a města Znojma. Kontakt: info@umenidoznojma.cz Tel.: 776 774 565 www.denarchitektury.cz

Proběhlé akce

Starší akce: